Save time and let Bretford wire your CUBE Cart® with USB-C power adapters so the cables are perfectly organized and ready to deploy out of the box!
Ready To Use
The CUBE Cart® Pre-Wired comes fully assembled and ready to deploy.
Smart Agile Power
Digital cycle timer rotates charging to each shelf every 10 minutes, ensuring a safe charge.
Personalize. Your Product, Your Identity
Choose from one of our 16 colors and personalize by branding with your own logo.
- ERGONOMIC DESIGN: Built in handle with front-loading configuration can support up to 36 laptops, Chromebooks or tablet devices.
- BUILT TO LAST: Each unit is fully welded. Designed and built in the USA.
- READY TO USE: The CUBE Cart® Pre-Wired comes fully assembled and ready to load.
- CABLE BOSS®: Bretford's unique cord management system that keeps cords securely organized.
- Smart Agile Power: Digital cycle timer rotates charging to each shelf every 10 minutes, ensuring a safe charge.
- Minimize Cord Management: Save up to at least 60 minutes of man-hours to wire each cart.
- Industrial Grade: 5 in. wheels with locking casters.
- Security: Secure devices using a durable padlock included with the cart.
- Smart Positions: Durable slot dividers keep devices upright and protected.
- Adapter Storage: Included adapters stored in removable locked panel in the back of the cart
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 32 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









