Keep Chromebooks, laptops and tablets charged and ready to go. CUBE Cart Mini® features a sleek design, smart charging across devices, a secure locking system and world-class reliability.
Smart Agile PowerDigital cycle timer rotates charging to each shelf every 10 minutes, ensuring a safe charge.
Ready to Use
The CUBE Cart Mini® comes fully assembled and ready for wiring.
Personalize Your Product
Choose from one of our 16 vibrant colors and personalize it with your logo.
- Smart Positions: Durable slot dividers keep devices upright and protected.
- Security: Secure devices using a durable padlock included with the cart.
- Industrial Grade: 5 in. wheels with locking casters.
- Adapter StorageStore adapters in removable locked panel in the back of the cart.
- Smart Agile Power: Digital cycle timer rotates charging to each shelf every 10 minutes, ensuring a safe charge.
- Convenient Cable Management: The Cable Boss™ cord management system provides notched hooks that make it easy to organize cables and position cords neatly above devices.
- CABLE BOSS™: Bretford's unique cord management system that enables a quick and convenient wiring method while keeping cords securely organized.
- READY TO USE: The CUBE Cart® comes fully assembled ready for wiring.
- BUILT TO LAST: Each unit is fully welded. Designed and built in the USA.
- ERGONOMIC DESIGN: Built in handle with front-loading configuration can support up to 24 laptops, Chromebooks or tablet devices.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Locking Storage | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 20 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.