Pure compatibility, pure stability, pure design. The perfect fit for any stable, future-proof system, even where space is limited.
PE-205 Pure Embedded Power Supply Module is acompact, industrial DC-DC power supply module offering a wide +5 to +30VDC input range, with two 3.3V outputs, designed to allow seamless integration with Brainboxes' Pure Embedded (PE) range of compact industrial switches, or any other low voltage device where space is a premium.
- Supports modular stacking with Brainboxes Pure Embedded (PE-5XX) range
- Stability of design guaranteed compatibility until at least 2035 (Minimum 10 years)
- Compact form - smaller than a standard business card (board size just 55 x 55 mm)
- Seamless integration with design software - logical placements and fixed distances
- Power output control - Switch power outputs on/off remotely
- Wide voltage input range: +5 to +30 VDC - Can be powered form a variety of sources
- 2D & 3D design resources available
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brainboxes Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 30 V DC |
| Output Voltage | 3.3 V DC |
| Output Current | 1.20 A |
| Output Power | 4 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brainboxes Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















