Compact embeddable 5 Port PoE+ Gigabit Ethernet device.
Simplify industrial setups with streamlined power and automatic PoE, setting the standard for efficient CCTV and Vision Systems.
Galvanically Isolated Ethernet Ports capable of 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +70°C (-40°F to 158°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required.
Send power and data to remote CCTV cameras, PoE telephones, PoE Wifi access points, NVRs, and more
- Streamlined installation - power and data over the same cable
- 4 PoE+ capable ports - fully compliant to IEEE 802.3af/at
- High PoE power budget 90W @ 70�C between all 4 PoE ports simultaneously - efficiently deliver power to connected devices
- Embedded industrial design - operating temp -40°C to +70°C / -40°F to +158°F
- Redundant dual power inputs +44V to +57V DC: enhances system reliability
- PoE power isolated from other power domains to 2kV
- Smart LED indicators: real-time status information, quick visual monitoring
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brainboxes Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| PoE Budget | 90 W |
| Input Voltage | 57 V DC |
| Power Source | USB |
| Power Consumption | 5.50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 100/1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Manufacturer | Brainboxes Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 5 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |



