The LP1-UC10E-1 is a powerful, 10 W sound projector intended for high quality speech and music reproduction in indoor and outdoor applications. The state-of-the-art design is matched to both modern and traditional style environments. The sound projector is suitable for use in voice alarm systems.
- 1 Kilo Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 75 Hz-20 kHz
- Handles up to 10 W of RMS power
- Delivers exceptional sound with 20 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor for added reliability and dependability
- Indoor/outdoor Speaker speaker installation for maximum listening and surround sound productivity with dependable usage
- 7.3" diameter for reliable frequency and sound output
- 6.61 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor/Outdoor |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 75 Hz |
| Impedance | 1 Kilo Ohm |
| RMS Output Power | 10 W |
| Sound Pressure Level | 96 dB |
| PMPO Output Power | 15 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Diameter | 7.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

