The LC4 Ceiling Loudspeaker Range can be used for a wide variety of ceiling environments. They provide excellent speech and music in indoor public address applications. New CosCone driver technology, used in this range, stands for delivering outstanding sound quality from a small sized unit. It ensures a wide and equal spread of all octave frequencies and eliminates high-frequency beaming. Fewer loudspeakers are needed to cover a given area, and the noticeable "fading" that can occur as a listener walks from one
loudspeaker to another area is eliminated.
- 1.7 Kilo Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 65 Hz-20 kHz
- Handles up to 6 W of RMS power
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- 2.76" depth to allow maximum Speaker sound output efficiency
- 7.9" diameter for reliable frequency and sound output
- 3.90 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
- Music application/usage offers maximum reliability with dependable audio playback performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 65 Hz |
| Impedance | 1.7 Kilo Ohm |
| RMS Output Power | 6 W |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| PMPO Output Power | 9 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 7.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |

