This condenser microphone is based on an electric transducer element in a sturdy housing with shielding against wind and wind bursts (pops). It is intended for public address and sound reinforcement applications, such as in churches, theaters, and conference centers.
Functions
The handheld LBB 9600/20 is an excellent microphone with almost frequency independent, unidirectional directivity. Its low equivalent input noise level and insensitivity to stray electrostatic and electromagnetic fields keep the audio signal free from spurious noise.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 100 Hz - 16 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Uni-directional polar pattern
- Lightweight and easy to carry. Provides the opulence of having the mic close to the face while speaking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Handheld |
| Microphone Controls | On/Off |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 200 Ohm |
| Polar Pattern | Uni-directional |
| Microphone Sensitivity | -3 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2.1" |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 22.97 ft |