Heavyweight noise cancellation meets lightweight comfort
Engineered for superior communication in high-noise environments
- Industry-leading noise cancellation. Blocks out 96% of background noise.
- Up to 24 hours of talk time. Keep talking all day.
- Customizable Parrott ButtonTM. Get fast access to your favorite features.
- Tough, IP54-rated design. IP54-rated protection against dust and moisture.
- Comfortable headband. For all-day wear.
- Voice controlTM. Answer or reject calls with just your voice.
- Large buttons. Large, easy to locate and press buttons.
- Walk and talk. Wireless range of up to 300 feet/100 meters from paired Bluetooth® devices.
Engineered for superior communication in high-noise environments
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Bi-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy wireless freedom with B350-XT headset for unrestricted movement and comfort
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth B350-XT featuring a wireless range of 328.1 ft
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 150 Hz6.80 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 328.1 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Microphone Technology | Electret |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Driver Size | 1.42" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























