Extend HDMI audio and video, RS-232, and USB up to 330 ft. The extender includes a transmitter and receiver pair that supports up to 4K (UHD) resolutions and uses CATx cable for reliable connection and video quality. True 48V Power over CATx (PoC) only requires a single power supply.
- Supports up to 4K (UHD) resolutions
- Reliable connection with the highest video quality
- True 48V PoC powering only requires a single power supply
- USB support for keyboard and mouse
- Automatic HDMI EDID management
- HDCP 2.2 compliance
- RS-232 and passthrough
- All connections on the same side of device
- Works with 4 x 1 and 8 x 2 Presentation Switchers (AVSC-0401H-R2, AVSC-0802H)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.80 lb |
| Transmitter Depth | 3.67" |
| Transmitter Height | 0.98" |
| Transmitter Width | 8.66" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 330 ft |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





