Convert a computer's USB 3.1 Type-C port into a USB Type A female port to connect existing USB 2.0 and 3.0 devices. Sync/charge USB 2.0 and 3.0 flash drives, keyboards, mice, and other peripherals. Works with devices with USB 3.1 Type C connectors.
- Transfers data at SuperSpeed 5-Gbps speeds.
- Adapter cable is 6-inches long.
- Plug it in up or down-no more plugging in one way and then another.
- Supports up to 3 Amps of power output.
- USB 3.1 Type-C connector is reversible.
- Sync and/or charge USB 2.0 and 3.0 flash drives, keyboards, mice, and other peripherals.
- Works with laptops, notebooks, phones, and gaming devices with USB 3.1 Type C connectors.
- Convert a computer's USB 3.1 Type-C port into a USB Type A female port to connect existing USB 2.0 and 3.0 devices.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 0.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.86 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

