Spare / Redundant Power Supply for devices that require 5VDC and up to 6A of power. The power supply can be used in combination with other Black Box equipment such as the CX Analog KVM Switches.
- Supplies 5VDC and up to 6A of Power
- Spare / Redundant External Power Supply using 2.5mm barrel
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Output Current | 1.70 A |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 1.7 A |
| Output Power | 30 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Product Condition | New |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Black Box Spare or Replacement P/S for KV0416A & KV1424A - External - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC Output - 30 W
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

