Powers your chassis
Supplies your unmanaged media converter chassis with the power it needs to power the many media converters in your deployment.
Hot-swappable
No need to interrupt your operation to change power supplies. The power supply is hot-swappable so need to shut down.
Field replaceable
The power supply is easy to remove and replace without having to send the entire system to a repair facility, saving you time and money.
- Hot swappable
- On and Off switch
- Field replaceable
- IEC320 C14 plug
- 110-220VAC input and 5VDC, 12A output, 60W
- Compliant to EN62368
- Spare power supply for use with the LHGC-RACK rack chassis
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Output Current | 12 A |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 12 A |
| Output Power | 60 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





