- cUL, CE approved.
- Finger-safe terminals.
- Protection from short circuits, overload, and over-voltage.
- Extended operating temperature range of -4 to +158° F.
- Universal 85-264-VAC input. It also accepts, but is not certified for, 120-370-VDC power.
- LED indicates DC power.
- Use to power industrial devices such as Heavy Duty Edge Switches and Media Converter Switches.
- Compact DIN rail mount power supply measuring less than two inches wide.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 3.33 A |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 3.33 A |
| Output Power | 40 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Black Box Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.