Scalable, flexible, cost-effective.
This switch system is more than just tough. It's extremely versatile with a range of interface options. The modular design gives you the ability to add the right quantity, speed, and type of interfaces you need. If your needs change in the future, you can just swap out modules. Choose from copper and fiber modules, including a 10-GbE SFP+ module.
Ensure 100% uptime.
With dual power supplies, the switch is designed for redundancy. Set it up in a ring topology. If a link fails, the switch automatically falls over in less than 30 milliseconds. The switch is also compatible with redundant switches from other manufacturers.
Very manageable.
This switch includes extensive management software enabling you to manage it locally or remotely, eliminating costly and time-consuming truck rolls. Software includes: SNMP, QoS, VLAN, IGMP Snooping, SMTP Client, DHCP, MRP, MSTP, and more.
SFP customization.
By plugging in different SFPs, you can customize the switch to the distances and connectors you need. Use the LFP400 Series SFP transceivers with all modules except the LE2731C. Use the SFP+ transceivers (LSP420 Series) with the 10-GbE module (LE2731C).
- Supports Web, SNMP, and console user interfaces.
- Manages traffic with 802.1p/q tagged frames.
- Meets IEC 61850-3 requirements for electrical substations.
- Designed for extreme temperatures of -40 to +185° F (-40 to +85°C).
- Slots 1-3 support 4 or 8 port modules including 10/100/1000 Mbps RJ45, 100 Mbps fiber, SFP. Slot 4 supports gigabit or 10 gigabit SFP/SFP+ modules.
- Four slots that hold 10/100/1000-Mbps copper and fiber modules, a 100-/1000-Mbps SFP module, and a 10-Gbps SFP+ module.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Input Voltage | 370 V DC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 43.50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit or 10 Ggigabit SFP/SFP+ Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |





