Description
Further Details
DKM HD Video and Peripheral Matrix Switch Compact Receiver, Fiber, Single DVI-D Plus (4) USB HID
Quick Facts- Connect users and computers to the DKM HD Video and Peripheral Matrix Switch, while extending them simultaneously over long distances.
- Order one transmitter for each computer connected to the DKM.
- Use one receiver for each user within the DKM system.
Further Details
- The fiber-compatible extenders can be used with multimode or single-mode fiber optic cable.
- Maximum distance over multimode fiber is 3281 feet (1000 m).
- Maximum distance over single-mode fiber is 6 miles (10 km).
- Also available in models compatible with CATx cable.
- Compact housing enables high-density mounting within 19" racks (up to four devices in 1U).
- Chassis range in size from 2, 4, 6, or 21 ports, to 48, 80, 160, and 288 ports.
- The compact extenders also work as standalone, point-to-point KVM extenders.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Receiver Width | 4.10" |
| Receiver Height | 1.10" |
| Receiver Depth | 1.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 32808.40 ft |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.