- Guaranteed for life!
- All feature tight-buffered fiber with an acrylate fiber coating and aramid yard strength members.
- Use this cable in 10-Gigabit Ethernet runs up to 300 meters. Its ideal for backbone and campus connections.
- Thinking of upgrading to 10-Gigabit Ethernet? Heres the laser-optimized 50-micron cable you want.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 5" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | SC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x SC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | OFNR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.