Description
Quick Facts
Compact CAT5 Audio/Video Receiver
Quick Facts
- Works with Compact CAT5 Audio/Video Splitters.
- Order this receiver for each remote station. (You'll also need a splitter [AC154A-2 or AC154A-8] for the CPU end.)
- Plug-and-play.
- There's no software to install, and there are no switches to set.
- Uses CAT5 cable (shielded CAT5 is recommended), so you may even be able to use it on the cabling you already have installed!
- Video Extender Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 1280 x 1024 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- VGA out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 750 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- SXGA graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | SXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1280 x 1024 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 4.20" |
| Receiver Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Receiver Height | 1.20" |
| Receiver Depth | 2.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 750 ft |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





