Fast TN Improvement for Esports | Sharper and Clearer than IPS
Compared to typical IPS panel, a Fast TN panel provides clearer and sharper outlines of overall moving images, helping you focus and have less distractions from the unwanted afterimage of the motions in-game.
Overshoot Reduced with Newly Developed Fast TN Panel
This newly developed panel applies faster electrical conductivity design, enhancing responsiveness of the liquid crystal and reducing the overshoot more effectively.
Vivid Color Film
XL2586X uses a new vivid color film and improves color performance by 35%. This primarily enhances your ability to distinguish enemy targets from the background; and improves the color wash-out on a regular TN panel.
Faster Recovery During Flash Bangs
The blinding whiteness fades away much faster compared to IPS panel technology, giving players the advantage of seeing enemy outlines earlier.
Latest Dynamic Accuracy Technology (DyAc™2) | Best-in-Class Motion Clarity
Through ZOWIE's exclusive panel hardware design, DyAc™/DyAc?™/DyAc™2 provide best in-class motion clarity and better overall visual experience.
New Dual Backlight Design
With its dual backlight technology, DyAc™ 2 enhances performance in blur reduction while it offers a soft light output, facilitating eye adaptation.
Comfort& Adjustability
New monitor stand incorporates industrial-grade bearings into the height adjustment mechanism, allowing easier and smoother adjustment to preferred height.
New XL Setting to Share™ Automatically Adjusts Color Modes
Automatically switches color modes based on screen content, saving setting adjustment hassles and enhancing switching-free gaming experience.
- 24.1" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 320 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- DyAc 2 Technology feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Gaming LCD monitor delivers smooth motion and sharp visuals, enhancing clarity and responsiveness during intense gameplay
- 24.1" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 540 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to preserve image clarity and support sustained visual performance
- VESA mount support enables secure, space-saving installation o
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24.1" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Brightness | 320 Nit |
| Standard Refresh Rate | 540 Hz |
| Pixel Pitch | 0.28000 mm x 0.28000 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 91 |
| Active Display Area (H x V) | 21.09" x 11.73" |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Streaming Service | YouTube |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Extended Height with Stand | 20.35" |
| Compressed Height with Stand | 14.25" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | BenQ Corporation |











