The BenQ Board RE04 Series is the Google ELDA-certified interactive display by BenQ. It combines the computing power of an 8-core Arm Cortex chipset, Precision IR touch, a full set of ClassroomCare® technologies, and Google Mobile Services. Users of the BenQ Board can utilize this interactive display for effective and engaging learning experiences and workplace collaboration.
The BenQ Board RE04 Series consists of the following models: RE04, RE04F, RE04FV, and RE04FV2. Other models, including the RE6504D, RE7504D, RE8604D, RE6504FVD, RE7504FVD, RE8604FVD, and RE9804FVD, share the same specifications as the RE04 and RE04FV models. The 'D' suffix indicates regional sales variations only.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A73 |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G52 MP8 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 30 |
| Panel Life | 50000 Hours |
| Display Orientation | Landscape |
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 40 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 66.70 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 8 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 40 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| Surface Hardness | 9H |
| General Features | |
|---|---|
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity | 20% to 80% |
| Energy Star | Yes |