A different level of color
Simplify signage with the SL04 series. Accurately deliver Pantone colors, harness the power of Google, and enjoy easy content control for impactful corporate and workplace communication.
A series of firsts
The SL04 is the world's first signage to be Pantone® Validated, Pantone® SkinTone™ Validated, and Google EDLA certified, and features a vivid color gamut and powerful signage content management.
ibrant color accuracy
With a 99% sRGB color gamut (CIE 1976) and innovative color modes for various scenarios, the SL04 series offers outstanding color accuracy.
See the world in Pantone colors
The SL04 is the world's first Pantone Validated and Pantone SkinTone Validated signage. Pantone mode delivers the vibrant hues of the Pantone palette and the nuanced tones of the Pantone SkinTone Guide to enhance color-focused workflows.
Enhanced inclusivity for brand visuals
Pantone SkinTone Guide colors help teams create content that authentically represents diverse skin tones, ideal for branding, marketing, and customer communications.
Your MacBook®, faithfully displayed
M-book mode ensures that the colors you see on your MacBook are accurately displayed on the SL04.
Details made clearer than ever
High-detail mode enhances schematics, blueprints, and floor plans with improved contrast for greater clarity and precision in professional workflows involving architecture, engineering, urban planning, interior design, and more.
Your sketches brought to life
Sketch mode mimics the look of paper by converting images to grayscale, adding a subtle warmth, and reducing display brightness. This enhances visual comfort and saves energy, making it ideal for creative teams in design, product development, fashion, and more.
A truly cinematic experience
Cinema mode lets you play video projects, films, and signage videos with vivid colors and depth. Connect an HDMI cable for HDR10 delivery and enjoy brighter highlights, deeper blacks, and richly detailed shadows for an immersive visual experience.
Vibrant brightness across your workplace
With 500 nits of brightness, the SL04 can easily display your content in lobbies, meeting rooms, break areas, and more.
Easy on the eyes
Enjoy reduced eye strain with an improved anti-glare screen and low blue light technology.
Connect for a complete experience
Maximize the Google ecosystem on the SL04 by connecting USB devices such as a keyboard and mouse for truly seamless collaboration.
Display your way
Mount the VESA-compatible SL04 in portrait or landscape mode to fit a variety of digital signage applications.
Audiovisual excellence
The SL04's powerful twin 12W speakers and stunning 4K display deliver captivating audiovisual experiences, bringing your content to life.
Control is in your hands
Protect your display with the SL04's IR sensor lock, preventing unauthorized access from universal remotes.
Enhanced hardware security
Dedicated Wi-Fi and USB covers add a further layer of protection at the hardware level for all your SL04 signage.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Cortex A73 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A73 |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | G52 MP8 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | WLED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1976) |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |
| Energy Star | Yes |

































