- DLP offers a brilliant, colorful and clear visual with deep blacks
- 4000 lm brightness ensures that your audiences will enjoy clear, bright and vivid visuals with brilliant colors
- Delivers high-quality widescreen performance in any settings with the WXGA graphic mode on
- Up to 20,000:1 contrast ratio
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 20 |
| Minimum Diagonal Image Size | 60" |
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Lamp |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Throw Ratio | 1.55 to 1.7 |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Operating Power Consumption | 270 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















