The Wrong Monitor Arm Could Backfire
Sinking
Monitor slips downward
Sagging
Monitor won't stay at the angle
Desk Damage
Risk of scratches and cracks
Hold Monitors from 4.4 to 44 lbs
A Gas Spring Monitor Stand Ensure Steady, Long-Lasting Support for Monitors and Additional Gear
Advanced Tilt Structure
The Premium spring mechanism keeps your screen securely in place unlike standard locking features.
Thin or Glass Tabletops? We Got You
A Reinforcement Plate prevents desk damage and Helps reduce scratches and deformation on tabletops
Thoughtful Design for Seamless Setup
2-Way Installation
C Clamp or grommet Mounting based on desk type, both ways are top mounting!
Preset Tension
Pre-adjusted weight settings ensure stability during initial setup
Cable Management
Integrated cable management to keep desk setup neat and organized
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 44 lb
- Supports 45" displays
- Gas Spring feature for maximum productivity with added dependability
- Table Top application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 45" |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 4.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Glass |
| Mounting Location | Top |
| Minimum Tilt Angle | -20° |
| Maximum Tilt Angle | 50° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Maximum Rotate Angle | 180° |
| Minimum Rotate Angle | -180° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Swivel |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Crack Resistant |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |