Less hassle for IT, secure logins for teachers
No manual account setup needed with directory sync. Import users from ClassLink, Clever, Google, Microsoft, and other identity providers and manage with ease.
Deploy, manage, and protect. Your way
The BenQ ecosystem simplifies device, app, and account management, reducing the workload for IT administrators.
Engage, captivate, and inspire
Designed for teachers, powered by AI. Simple to use and ready to transform learning.
Shape learning experiences your way
Enhance today's teaching methods, and be ready for the classroom needs of the future.
Beyond a whiteboard
Go beyond writing and drawing with EZWrite 6. Expand the whiteboard, split sections for group activities, and enrich lessons with 3D images, templates, and live camera feeds.
Turn every lesson into a shared experience
Wireless screen sharing is easy with InstaShare 2. Cast from a laptop or mobile device whether it's the full screen, an app, or media like photos, videos, camera feed, or Office files. It also ensures a focused classroom by automatically blocking inappropriate content.
No two classrooms are the same
Every student and teaching environment is unique. The RP05 delivers the versatility you need to foster learning in any classrooms.
Effortless to adopt
BenQ Boards are designed for easy adoption. Teachers and IT teams can also access a variety of resources to learn how to make the most of our interactive displays.
ClassroomCare® | Attendance builds achievement
BenQ ClassroomCare® offers numerous protective features to ensure a safe environment for learning interactions.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A78 + A55 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G57 MC2 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 50 |
| Panel Life | 50000 Hours |
| Display Orientation | Landscape |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Ultra Precision Infrared |
| Number of Touch Points | 50 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 91.10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 13 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 8 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 8 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 70 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| Surface Hardness | 9H |
| General Features | |
|---|---|
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity | 10% to 90% |
| Energy Star | Yes |