BenQ Board Master | Explore new possibilities
Unleash your teaching potential with the best tools for today's classrooms.
Google-powered lessons
Harness the power of BenQ hardware and Google services for education with the EDLA-certified BenQ Board Master RM04.
Easy app access
Enhance your lessons with interactive educational apps from Google Play.
Google essentials
The RM04 comes with Google Core Services such as Google Drive and Meet.
Collaboration tools
Fully utilize Google Docs, Sheets, and Slides on a large touchscreen display.
Convenient file access
Open files from your Google Drive to teach with material you've prepared beforehand, and save them right back onto the cloud so you can always have access to the latest files.
Enhanced security
Google's security features on your RM04 prevent data leaks, phishing, malware, and data loss.
Personalized screen
You can change the layout of your Home screen by moving apps, putting them in folders, or dragging them to a new page.
Widgets
Add widgets to display the information that matters most to you and your students, like sticky notes, the calendar, or weather reports.
AI tools for more inclusive lessons | Text-to-speech
Hear text as it is displayed or written on screen.
Multilingual translation
Translate text in numerous languages for more context-rich lessons.
OCR
Easily edit text from photos and scanned pages.
Whiteboard without limits
Enhance your lessons using EZWrite, a powerful whiteboard that's packed with classroom tools you can use for more engaging face-to-face or hybrid classes.
More than just a whiteboard
EZWrite 6 lets you do a lot more than just write, draw, and add text. Use the expandable canvas, split the screen for competitions, insert templates, use math tools, or show a live camera feed.
Import and export files
Open PowerPoint, Word, Excel, and PDF files to teach with and make notes on during class. When you're done, save the lesson as an editable whiteboard file to pick up where you left off or as a PDF for students to review at home.
Extend your classroom
Cloud whiteboarding lets students join the session from their seats or even from home. Remote students can use the whiteboard as if they were right on the display.
A smarter teaching environment
Everything you need to enhance the way you teach is already on the RM04.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A73 + A53 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | G52 MP8 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 50 |
| Display Orientation | Landscape |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 40 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 13 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 11 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 8 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 20 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |



