4K UHD Clarity
Enjoy crisp and colorful images with the ST series. 4K UHD resolution brings excellent clarity and readability to any space.
Anti-Glare Display
The ST series comes with an elegant matte finish that reduces reflection and ensures optimal visibility in any environment.
Built-In Android OS
Use the built-in Android OS to access files, display content, and start presentations without connecting other devices.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 75" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 450 Nit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Width (Top) | 0.35" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.52" |
| Bezel Width (Left) | 0.35" |
| Bezel Width (Right) | 0.35" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























