4K Smart Signage | Your communication, crystal clear
The BenQ ST04 4K Smart Signage series delivers reliable performance with streamlined software and enterprise-ready security, helping your communications stay clear and consistent across every business space.
Your essential signage solution
Enhance corporate communication with the ST04 4K Smart Signage series. Its advanced hardware, intuitive tools, Android OS, and security features help you deliver clear, effective information to support business goals and streamline operations.
Smart Signage made for business
The VESA-compatible ST04 can be easily mounted in either portrait or landscape modes, making it ideal for various applications across your organization.
Your message, always visible
The ST04 series features a 350-nit 4K display, 10-bit color depth, and 18/7 operation, delivering clear and vibrant visuals for offices, retail spaces, meeting rooms, and more.
Anti-glare for better viewing
Enjoy enhanced viewing comfort and clearer visuals with an anti-glare screen featuring a 25% haze value that eliminates reflections to minimize eye strain.
Clear audio for enhanced communication
The ST04 features two built-in 12W speakers that deliver clear audio for meeting rooms and beyond.
Ready when connected
The ST04 supports Wake on HDMI and Wake on LAN, enabling automatic powering on via video or network signal for a faster start.
Sleek from every angle
The slim, uniform bezels on the ST04 ensure a seamless installation that blends into any environment.
Effortless remote signage
With X-Sign, you can easily manage content from any location. Update content on ST04 displays in real time, schedule playlists in advance, and keep your message consistent across all your spaces.
Deploy to one or more displays
Broadcast instantly or schedule content to a single display or customizable display groups for timely communication and maximum audience reach.
Manage messages from anywhere
Whether it's a welcome message, an event highlight, or a daily update, X-Sign makes it easy to design and display content across every ST04 screen in your organization.
No surprise pop-ups
With X-Sign, you don't need to worry about your content being interrupted by message windows and other system alerts, making for a seamless signage solution.
Streamlined management
The BenQ ecosystem makes managing devices, apps, and user accounts simpler than ever, reducing the workload of IT and admin staff.
Giving IT control from anywhere
The BenQ Device Management Solution (DMS) lets IT admins manage the ST04 signage remotely, handling device settings, power schedules, firmware updates, app installations, and more.
Easy provisioning
Easily provision multiple new ST04 displays by scanning the barcode on the box or device to connect them to DMS.
Timely firmware updates
Schedule automatic firmware updates to ensure your ST04 displays always have the latest features and security patches.
- 4K resolution with flexible portrait or landscape mounting
- Supports Android 14 for the latest apps and security updates
- Anti-glare screen with a 25% haze value improves clarity and reduces eye strain in bright environments
- Centralized, group-based management for effortless content delivery, remote control, and updates via X-Sign and DMS
- Enterprise-grade security via advanced software- and hardware-level protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A73 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | G52 MC1 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1976) |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |
| Energy Star | Yes |



















