Connect your Chromebook to 4K video, power, peripherals, internet, and more-all through a single USB-C connection-with our powerful, travel-ready, and Works With Chromebook certified USB-C 5-in-1 Multiport Adapter.
The Ultimate Chromebook Experience
Plug into 4K video, power, peripherals, internet, and more with our 5-in-1 Multiport Adapter. It's Chromebook optimized, giving you an enhanced connectivity experience for Chrome OS devices. Our travel-ready adapter supports fast charging, delivering up to 86W to your Chromebook and other connected devices. It's compatible with top-tier video resolutions, up to 4K @ 60Hz through its HDMI port. It also has 2x USB-A ports to connect additional peripherals and a Gigabit Ethernet port for a fast and reliable internet connection. Plus, it's Works With Chromebook certified, which means it meets compatibility standards to work seamlessly with your Chromebook.
Optimized for Chromebook
Our 5-in-1 Multiport Adapter provides automatic firmware updates directly through Chrome OS, giving you a safe and enhanced connectivity experience.
86W USB-C Power Delivery
Keep your Chromebook and other connected devices charged with USB-C Power Delivery up to 86W.
Plug into 4K
Our 5-in-1 Multiport Adapter supports hi-definition resolutions through its HDMI port, up to 4K @ 60Hz.
Works with Chromebook Certified
Our 5-in-1 adapter is certified to meet Chromebook compatibility standards and works seamlessly with your Chromebook.
- Chromebook optimized adapter provides automatic firmware updates directly through Chrome OS*
- Create a connected workstation with its 2X USB-A 3.1 Gen 1 ports, Gigabit Ethernet port, 4K HDMI port, and an USB-C port
- Easily connects to your Chromebook with its tethered USB-C cable
- Power Delivery up to 86W to charge your Chromebook and other connected devices
- Supports up to 4K @ 60Hz through the HDMI port
- USB-A ports provide up to 5Gbps of data transfer speed
- Plug into fast and reliable internet through its Gigabit Ethernet port
- Works With Chromebook certified for a safe and optimized Chromebook experience
- Compatible with Mac and Windows devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 86 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Brand Compatibility | Samsung |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

















