Creating a secure workspace requires connecting compatible, protected devices and this TAA-compliant KVM Dock USB-C to (2) DP fits the bill. Connect to power, add displays, and work with peace of mind knowing your data is protected from prying eyes. US-manufactured and TAA-compliant, these Secure KVM docks are ideal for use in IT environments that demand stringent cybersecurity provisions - including government, military and healthcare applications.
A no-nonsense solution to connect and protect you.
Connect seamlessly with PC or Chrome devices and expand your workstation to your specifications. With up to 100 W of pass-through power and 16 Gbps data transfer speeds, you can work while you charge your laptop. Enjoy sharp, crystal-clear images across extended displays via monitor resolutions of up to 4K@60Hz. Belkin TAA-compliant Secure KVM host and console cables offer a no-nonsense solution to connect all your computers and monitors to your Secure KVM switch.
- All-in-one Secure KVM dock with integrated cables
- SKVM Side: 2x Display Port 1.2 (male) and 1x USB Type B (male) 6 ft. (1.8 m) cables
- Supports video up to single-head 4K@60Hz and dual-head 4K@30Hz
- Host/Source Side: 1x USB-C 3.1 Gen 2 10 Gbps (male) 3 ft. (0.9 m) cable
- USB-C (female) Power Delivery 2.0-compliant port that supports pass-through power to channel up to 100W from an outlet to your device
- Charge your laptop while working with the USB-C (female) power
- Ethernet up to 1 G network traffic, cable not included
- Improves deployment and user experience by eliminating quality and performance issues from non-Belkin or aftermarket docks
- High-retention connectors as standard
- TAA compliant
- Belkin 3-Year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 1" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 16 Gbit/s |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | USB Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type B - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type B |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |



