High performance, top quality and reliability
A Secure KVM Combo Cable is the easiest and neatest way to connect all your computers and servers to your KVM switches, providing image clarity for high-resolution applications as well as audio and USB connections. Every Belkin Secure KVM Combo Cable features TAA Compliance, high retention gold-plated connectors, Hook and Loop wire identification straps, and a black jacket. Belkin secure combo cables add high-performance, high-quality, and reliability to the TAA SKVM application.
- KVM cable connects keyboard, video, and mouse to your system via a single cable, ensuring efficient setup and uninterrupted functionality
- Features DisplayPort/Mini-phone/USB cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Hook & Loop Strap feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male enables seamless switching via KVM switches for efficient control of multiple systems
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12.30" |
| Shipping Width | 9.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | DisplayPort/Mini-phone/USB |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 2 x 20-pin DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Color | Black |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







