- 25W PPS from one USB-C® port output (20W in Power Bank mode)
- USB PD 3.0 PPS compatible/compliant
- 5000 mAh cylindrical battery cell
- Sleek, compact design
- Post-consumer recycled housing material
- Four indicator lights
- One USB-C and one USB-A supports two devices charging simultaneously
- 2-year limited warranty
- $2,500 Connected Equipment Warranty (CEW)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 3.3 V DC |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 25 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.