Accelerate charging with GaN power.
Unleash 96W of power with GaN charging via a built-in 130W power supply in a compact, portable design.
5-points of protection.
Protected by Belkin 5-point safety system featuring fire-resistant housing materials and tested to protect against over-current, over-temperature, short circuit, and overload.
UHD support delivers crystal clarity.
Connect a single monitor via HDMI for stunning UHD supporting 4k 60Hz resolution. Enjoy crystal clear images whether you're working, streaming, or gaming.
Stay productive with 5Gbps transfer speeds.
Supports up to 5Gbps transfer speeds from either the USB-C or USB-A ports. This translates to 10 times faster speeds than hi-speed USB 2.0, so you'll save time and wait less.
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Monitor device supported according to your requirements with maximum productivity
- 640 MB/s maximum data transfer rate for fast, dependable data transfer with added productivity
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage efficiency and convenience
- Portable mount docking station offers great flexibility, can be taken and used anywhere
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Power Supply power source type for your docking station better reliance and maximum energy dependability
- The HDMI supports digital audio/video output to a wide assortment of HD gadgets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 130 W |
| Power Source Type | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 96W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1.60 ft |











