The RJ45 CAT5e Patch Cable is perfect for use with 10/100Base-T networks.
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Features Category 5e cable type to better accommodate your precise requirements with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.20" |
| Shipping Width | 3.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 7 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Belkin Cat. 5e Patch Cable - RJ-45 Male - RJ-45 Male - 7ft
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

