Charge your Apple devices, sync music or photos to a laptop, and transfer data from any USB-A port with reliable MFi-certified lightning cable that you can use at home, work, or on-the-go. Tested to withstand 8,000+ bends, you'll connect with confidence without having to worry about breakage.
MULTIPLE LENGTHS AND COLORSAvailable in lengths of 3M/9.8FT, 2M/6.6FT, 1M/3.3FT, and 15CM/6IN, these USB-A to lightning iPhone cables are great when you need a charge from an outlet all the way across the room, or just want to connect your device to the power bank in your bag or pocket. They come in black and white to match your environment. The 1M/3.3FT length also comes in midnight green.
At a Glance:
- Available in 3M/9.8FT, 2M/6.6FT, 1M/3.3FT, and 15CM/6IN
- MFi certified for peace of mind
- Tested to withstand 8,000+ bends for maximum longevity
- 2-year warranty
Package Includes:
- BOOST↑CHARGE Lightning to USB-A Cable
Based on internal bend test at 60 degrees.
Availability of some lengths and colors may vary by country.
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Features Lightning/USB connector configuration for quick data transfer and charging, designed for compatibility with Apple and USB-enabled devices
- Bendable feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- Fully compatible with notebooks, ensuring dependable integration for reliable operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.97" |
| Shipping Width | 4.01" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.63 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.60 ft |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| MFI | Yes |









