Fast charge an iPhone and Galaxy.
Get safe, high-speed charging to all USB-C Power Delivery compatible devices. Charge 0-50% in 21 minutes for iPhone or 0-50% in 26 minutes for Samsung S23.
Simultaneous charging.
Two ports allow for dual charging. Our Wall Charger has a USB-C port (30W max) and USB-A port (12W max) to charge two compatible devices at the same time.
Travel ready.
Take quick, dual charging wherever you go. Our charger's compact design with foldable prongs (US, China, Japan, Philippines and Taiwan only) makes it an easy choice at home, the office, or on-the-go.
PPS technology.
Programmable Power Supply technology dynamically adjusts output based on the device it's connected to, delivering the exact amount of power needed for the ideal charge.
Ready to go, right out of the box.
Choose the package that's right for you. Options include a 3ft./1m USB-C cable with Lightning connector and 3ft./1m USB-C to USB-C cable.
- It supplies continuous power to your gadgets
- 3 A current enables your device recharge quickly
- Up to 42 W maximum power output
- iPhone device supported for better reliance and optimal performance
- 3 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- USB Type-C interface offers a more refined charging structure and safer to use connectivity
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Input Current | 1.20 A |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 42 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 30W |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |







