8-outlet surge protector includes a telephone line plus an extended cord for added convenience. Advanced design elements, top-quality construction and superior circuitry/components provide the most complete protection from power surges, spikes and AC contamination. Home/Office Series model protects professional workstations, laser printers, telephones, home-theater systems and everyday household electronics. Slim, sleek design blends seamlessly with today's modern electronics and appliances. Detachable cord-management clip helps organize your cables. 12' extended cord delivers optimal, safe AC power through a 14-gauge, heavy-duty cord. 3390 Joule energy rating provides maximum protection of all your sensitive electronic devices. Right-angle plug connects easily to your wall's outlet while still leaving space for another plug.
- Limited Lifetime Product and $200,000 Connected Equipment warranties
- Cord management to keep cables neat and tangle free
- Status indicators let you know equipment is protected
- Phone line protection ensures open and continuous phone line connections
- Advanced power conditioning for optimal performance
- Coaxial protection safeguards cable and satellite connections
- Impact-resistant housing protects circuits from fire, damage, and rust
- Sliding safety covers prevent contact with unused outlets
- Provides maximum protection from surges and spikes
- 12-ft. heavy-duty power cord
- 8 surge-protected outlets with 3550-joule energy rating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Clamp Voltage | 330 V |
| Dataline Protection | Coaxial Cable Line |
| Receptacles | 8 x AC Power |
| Plug/Connector Type | Right Angle |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 3390 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 12 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $200000 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |

