TAKE ADVANTAGE OF DUAL BAND 802.11A/B/G/N (2.4 GHZ, 5 GHZ) TO MEET YOUR M2M APPLICATION NEEDS
The AirborneM2M™ line of industrial wireless device serial servers and Ethernet Bridge/Routers are built for networking equipment in an array of machine-to-machine (M2M) applications. AirborneM2M™ Industrial Series feature industrial strength packaging and support a wide temperature rating (-40° to 85°C) to withstand challenging M2M environments. Available in both single and dual serial port models or a single Ethernet port model. Power options include 5-36VDC input or PoE 802.3af (Power over Ethernet) on select models.
The AirborneM2M™ line of industrial wireless device serial servers and Ethernet Bridge/Routers are built for networking equipment in an array of machine-to-machine (M2M) applications. AirborneM2M™ Industrial Series feature industrial strength packaging and support a wide temperature rating (-40° to 85°C) to withstand challenging M2M environments. Available in both single and dual serial port models or a single Ethernet port model. Power options include 5-36VDC input or PoE 802.3af (Power over Ethernet) on select models.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Wireless LAN | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5.83 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 65 Mbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rail-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Centronics Port | No |
| Parallel Port | No |
| Telephony | |
|---|---|
| Network (RJ-11) | No |
| Phone Line (RJ-11) | No |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

