Power Adapters and Accessories for IMC Devices
Designed and manufactured in the USA, the MiniMc Series extends 10 Mbps and 100 Mbps twisted pair network segments over regular duplex (up to 80 km) or single-strand fiber optics (up to 70 km).
Both a media and data rate converter, MiniMc features 10/100 Auto Negotiation on the twisted pair port while the fiber port operates at 100 Mbps Fast Ethernet full duplex.
- A must have for your gadgets
- 2 A current helps your device charge quickly
- Media Converter device supported for your convenience and better usability
- AC Adapter with 110 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advantech Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 85 V AC - 264 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 2 A |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.