- Shapes Desk brings simplicity and functionality in a customizable package made to any classroom or study setting. Offering quick and easy assembly, numerous group confi gurations, height adjustability, and custom laminates.
- Join the Shapes Desk together in a number of ways to fit your needs. The highly versatile table's ergonomic shape provides flexibility and workspace comfort. Allows easy left or right hand seating.
- Available in two sizes for space saving ergonomics. Adjustable from 22" to 32"H in 1" increments.
- 1.25" top with tubular steel leg available in black or platinum with chrome insert.
- Choose from a variety of Q5 laminate colors and T-mold edge band options to match your table leg. Tops and edge are also customizable. Visit www.moorecoinc.com/custom for more information.
- Optional accessories include a set of two casters, a wire book box (4"H x 15"W x 13.5"D) in black or chrome, and a pack hook that mounts easily for up to 50 lbs. of hanging storage.
- Twelve year guarantee. Patented design.
- TAA compliant.
- By creating a dedicated study space, student desks help to minimize distractions and optimize study time
- With individual legs supporting each corner, the four-leg design enhances the durability
- Achieve optimal comfort with versatile height adjustments tailored to your every need
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MooreCo |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 29.90" |
| Table Top Depth | 28.40" |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Maximum Height Adjustment | 32" |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 4 |
| Height Adjustable | Yes |
| Base Included | Yes |
| Top Color/Finish | Fusion Maple |
| Base Style | Four Leg |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





