The Access is a fanless, plug-and-play mini PC stick powered by Intel Alder Lake, with 4GB RAM, 64GB storage, and a Linux OS. Designed for flexibility, it supports WiFi 6, Bluetooth 5.2, USB-C, HDMI with 4K@60Hz, and RJ45 Gigabit LAN. This small form factor solution is ideal for open-source applications, kiosks, and secure business environments needing a reliable, compact computer.
More from the Manufacturer
- Enjoy silent and efficient operation thanks to state-of-the-art passive cooling technology that extends the device's lifespan.
- Features a Linux operating system.Connect all peripherals with a wide array of ports including 1x USB-3.0, 1x USB-C 3.0, HD output, micro SD card slot, audio jack and bluetooth 5.2.
- Experience 24/7 operation and connectivy with an adjustable WI-FI antenna (WI-FI 6 compatible) and Ethernet port, ensuring direct and reliable internet access.
- Built with a USB Type-C port for dual-display support in 4K@60FPS with any compatible HD-ready display, TV, monitor, or projector, providing an optimal solution for digital signage and multitasking across multiple screens.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Azulle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Model | N100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Stick |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Azulle |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

