Dream in Color
By mixing the contemporary color of the body with subtle tones of the keycaps, the lighter-colored backlight creates a balanced tri-color effect.
Glistening Pearl Finish
Blended with an alluring metallic & matte paint for a fresh perspective on pearl finishes.
The Gold Standard
The trifecta of colors is complete with a touch of elegant gold on the knob and keycaps.
Embracing Round Form
Every corner, line, and edge follows a unified curved form designed to be visually soothing and soft to the touch.
Dual Function Control Knob
The intuitive metallic control knob is both gorgeous and functional - helping you efficiently access important media & backlight functions with ease.
Never-Fading Keycaps
Our custom PBT double-shot keycaps include laser-etched font so the keys will never fade away with time and usage.
21 Backlight Modes
With 21 backlight modes to choose from, you can pick from a variety of different light settings for the perfect visual experience.
Mechanical Switches
Popular for typing and programming, Gateron Blue mechanical switches are clicky with responsive haptic feedback.
Dual Bluetooth & USB Interface
Connect via Bluetooth or USB. When USB mode is selected, simply connect the included USB-C cable to the computer and type away.
- Includes extra keycaps and USB-C cable
- Compatible with Mac & PC / Bluetooth & USB
- Backlit never-fading keycaps
- Dual function knob: sound and light control
- Comfortable edgeless keys
- Glistening pearl finish on body
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AziO Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Source | USB/Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Features | Illuminated |
| Hot Keys | Control Knob |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyswitch Technology | Gateron Blue |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 1.65" |
| Keyboard/Keypad Width | 12.60" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.91" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AziO Corporation |









