Ideal for perimeter surveillance and border control, this bispectral camera offers reliable thermal detection and visual identification with 32x integrated optical zoom. It's available in two versions with either 3x thermal zoom or without thermal zoom capabilities.
Always see what you need to see
AXIS Q8752-E Mk II gives you two excellent cameras in one: a thermal camera for reliable detection and verification around-the-clock and in all weather and light conditions, and a visual camera for outstanding visual identification purposes. It offers a ground-to-sky view with a tilt range of -90° to +45° and 360° infinite pan for fast camera repositioning and smooth tracking of objects. Thermal palettes help identify different heat sources emitting the same amount of thermal energy, making it easier and more efficient to interpret a scene. Electronic image stabilization (EIS) on both channels ensures smooth video. Furthermore, Lightfinder 2.0 and Forensic WDR ensure true colors and great detail in challenging light.
Powerful analytics platform
This top-of-the-line camera contains all the functionality you need to track and identify any type of behavior. It includes AXIS Motion Guard, AXIS Fence Guard, and AXIS Loitering Guard for proactive surveillance. Featuring audio and I/O connectivity, you can integrate peripheral equipment, for instance a microphone to extend the value of your system. And edge-to-edge technology lets you connect, for instance, a horn speaker to enable audio alarms that deter, warn, and notify. What's more, it's built on a powerful analytics platform, so it's easy to add Axis as well as custom-made 3rd party analytics.
Robust and secure
This robust camera is packed with advanced security functionality to prevent unauthorized access and safeguard your system. Signed firmware and secure boot guarantee that the firmware hasn't been compromised and ensure only authorized firmware is installed. For added peace of mind, it includes a Trusted Platform Module ( TPM ) that is FIPS 140-2 level 2 certified.With IP66, NEMA TS2, and IK10 ratings, you can be sure that the camera housing is resistant to both harsh weather conditions and vandalism. Plus, it's possible to connect AXIS Q8752-E Mk II using fiber optic cabling to overcome distance and bandwidth limitations. With thermal, visual, and PTZ capabilities in one camera, it reduces the need for additional cameras to protect your premises.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 137.60 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.4 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 32x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- Full HD recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Auto camera iris is ideal for outdoor video surveillance as it adjusts the iris according to changing light conditions and high-contrast situations
- Fixed/Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axis Communications |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Internal Memory | 2 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 58 V DC |
| Maximum Power Consumption | 185 W |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | mDNS (Bonjour) |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Vertical field of view: 35°-1.3° , Thermal 35 mm: Horizontal field of view: 17° , Horizontal field of view: 58.5°-2.4° , Vertical field of view: 12.8° |
| Maximum Thermal Focal Length | 1.38" |
| Thermal Image Sensor Type | Uncooled Microbolometer |
| Optical Zoom | 32x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| PTZ Modes | Preset Point |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Thermal Video Resolution | 800 x 600 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.30 mm |
| Maximum Focal Length | 137.60 mm |
| Minimum Aperture | f/4 |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Shortest Shutter Speed | 1/66500 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Fixed/Varifocal |
| Recording Formats | Full HD |
| Maximum Frame Rate | 8 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Camera Iris | Auto |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Resistant |
| Languages Support | Vietnamese |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.264B (MPEG-4 Part 10/AVC) |
| Number of Sensors | 2 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Maximum Operating Humidity (C | 100% |
| Minimum Storage Humidity (Non | 5% |
| Minimum Operating Humidity (C | 10% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |