AXIS P3925-LRE specially designed for side view monitoring on buses, trains, and transportation vehicles. It can also be used for identifying maintenance needs on rolling stock, for example, wear and tear of pantograph collector strips. This robust and compact camera features a tempered glass window and complies with transport industry standards and IK10+, IP66, IP67, and IP6K9K. It delivers HDTV 1080p with Lightfinder for color images in poor light and Forensic WDR for maximal forensic usability in mixed light conditions. Plus, built-in IR Illumination enables monitoring in complete darkness. Furthermore, it supports exchangeable lenses for full flexibility.
- Complies with EN50155 and EN45545-2
- IR illumination and EIS
- Lightfinder and Forensic WDR
- Low latency mode
- Built-in cybersecurity features
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 1920 x 1080 video resolution
- Features RGB CMOS sensor
- 6 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.9 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- Provides night vision of objects at a distance of up to 65.62 ft
- HD recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- Vehicle Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
- Built-in IR LED feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axis Communications |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Maximum Focal Length | 6 mm |
| Maximum Aperture | f/1.9 |
| Shortest Shutter Speed | 1/33500 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | HD |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 45 fps |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Field of View | Horizontal field of view: 56° Vertical field of view: 30° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Vehicle Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | H.265 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP6K9K |
| Impact Protection Rating | IK10+ |



