Specifically designed for surveillance onboard buses, this rugged dome camera can withstand shock and vibrations and ensures high-performance in various light conditions.
This 2 MP onboard camera ensures high-performance even in changing light conditions. WithForensic WDRyou get clarity even when there are both dark and light areas in the scene. And, AxisLightfindercaptures full-color images in extremely low light. Thanks to traffic light mode, AXIS M3905-R can distinguish the color of traffic lights in dark scenes. Furthermore, for maximum flexibility, there are variouslens optionsavailable for customized monitoring purposes.
AXIS M3905-R complies with transportation-industry regulations for buses including fire-safety. This rugged camera is IK10, IP66-, IP67-rated and comes with either M12 or RJ45 connector for flexible installation. Additionally, when used together with AXISTP3826-E Housing it can be mounted on the outside of a vehicle to withstand tough weather.
This onboard camera offers built-incybersecurityfeatures to help prevent unauthorized access and safeguard your system. For instance, AxisEdge Vaultprotects your Axis device ID and simplifies authorization of Axis devices on your network. Thanks toZipstreamtechnology, it significantly reduces storage and bandwidth requirements without compromising image quality. The result is high-forensic usability, significant savings, and a camera that's perfect for onboard conditions.
Sp
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 video resolution
- Features RGB CMOS sensor
- 3.60 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/2.0 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Full HD recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- PoE power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Motion Detection feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology offers maximum visual convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axis Communications |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Shortest Shutter Speed | 1/19000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | Full HD |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Field of View | Horizontal field of view: 88° Vertical field of view: 47° Vertical field of view: 47° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 4.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | Zipstream |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP56 |
| Impact Protection Rating | IK10 |



