This turret-style, AI-powered dome camera delivers great 4 MP image quality. With AXIS Object Analytics it can detect and classify objects like humans and vehicles. It offers flexible installation both indoors and outdoors.
Great image quality
AXIS M3126-LVE offers great 4 MP resolution with 130° field of view. Built-in OptimizedIR allows for surveillance in complete darkness up to 20 m (65 ft) or more depending on the scene. So, there's no need for extra lighting-you get unobtrusive surveillance both day and night. In addition, WDR preserves details when there are both light and dark areas in a scene. And Axis Lightfinder technology ensures increased light sensitivity and clear colors in low light.
Powerful with strong security
Including a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera lets you run powerful analytics on the edge. For instance, it comes preinstalled with AXIS Object Analytics to detect, classify, track, and count objects like humans and vehicles. This DLPU also delivers valuable metadata facilitating fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video. Furthermore,Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. And it offers FIPS 140-3 Level 3 certified, secure cryptographic key storage and operations.
Flexible and outdoor-ready
This flat-faced dome is designed to suppress light reflections and deliver great image quality and usability. It offers flexible installation both indoors and outdoors. Plus, with a versatile set of mounting accessories including pendant kits, conduit back boxes, and recessed mount kits, it can be mounted on walls or ceilings. Compact and discreet, it's available in black or white to blend in with different environments. Additionally, this weatherproof camera is IP66-rated and has an operating temperature range from -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F).
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2688 x 1512 video resolution
- Features RGB CMOS sensor
- 2.40 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/2.1 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Up to 65.62 ft of night vision
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Fixed camera iris is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- PoE power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axis Communications |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Internal Memory | 1 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 10.50 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | mDNS (Bonjour) |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Horizontal field of view: 130° , Vertical field of view: 73° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| PTZ Modes | Digital PTZ |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.40 mm |
| Maximum Aperture | f/2.1 |
| Shortest Shutter Speed | 1/38500 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Camera Iris | Fixed |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Languages Support | Vietnamese |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC) Main Profile |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 100% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non | 5% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 100% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK08 |

