Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the LRDIMM 64 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 64GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Workstation device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- LRDIMM form factor with 288-pin and 64 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

