Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today.
DDR3 offers:
- Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
- Low Power Consumption - DDR3 operates on a reduced supply voltage thanks to its efficient design.
- Higher Bandwidth and Density - DDR3 allows better computer performance thanks to the fastest data transfer rates available.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1866 MHz memory speed will run them smoothly
- RDIMM 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR3-1866/PC3-14900 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 4 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- Workstation device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- RDIMM form factor with 240-pin and 64 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Number of Modules | 4 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 157.5 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

