The EP400 enterprise hot-swap solid state drive (SSD) delivers enhanced Write/Read IOPS performance for mission-critical applications. Utilizing 2-bit MLC NAND with Charge Trap Flash (CTF) technology combines high performance, unprecedented power efficiency, and superior data integrity for direct-attach storage solutions.
Data center storage density requirements continue to accelerate and the EP400 enables organizations to transition to a leaner infrastructure model reducing total cost of ownership (TCO).
Product Spotlight:Low total cost of ownership (TCO) and better data center efficiency
Proven quality and reliability
Optimized for data center applications
256-bit AES Encryption
Enhanced enterprise endurance with 3.6 Drive Writes Per Day (DWPD)
Sustained Read/Write IOPS up to 95K/28K
Lifetime Endurance - Up to 12.03 Petabytes Written
Product Features:
2-bit MLC V-NAND
Built for sustained performance with low I/O latency and strong I/O consistency
Enhanced power-loss protection and power failure protection
Temperature sensor and dynamic thermal monitoring
Low power consumption
Enhanced end-to-end data protection
Innovative flash endurance and data integrity protection platform
Specialized for the following workloads:
Low latency and high Quality of Service (QoS) applications and databases
On-Line Transactional Process (OLTP)
Data Warehousing
Customer Relationship Management (CRM)
Media editing and delivery
OpenStack cloud computing platforms
Virtualized environments (VDI)
E-Commerce, micropayments
- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Internal drive type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Provides sufficient storage capacity of 480 GB for your computer
- The high-read speed of 510 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 485 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 256-bit encryption protects your PC from hackers and thieves by encoding all your data
- 2.5" form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 480 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Endurance (TBW) | 3080 TB |
| Endurance (DWPD) | 3.6 |
| Maximum Read Transfer Rate | 510 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 485 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 4.10 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

