Designed for enterprise data center the EV100 hot-swap solid state drive (SSD) delivers reliable data throughput optimized for read-intensive workloads.
Striking a balance between the high demands for data storage capacity and the expectation for 24/7 access, the Axiom EV100 hot-swap drives enable IT infrastructure to hyperscale capacity while meeting the challenge of the higher performance storage tiers.
For use in mission-critical environments where low latency performance and large amounts of data storage capacity are required.
Product Spotlight:
- Low total cost of ownership (TCO)
- Proven quality and reliability
- Optimized for data center applications
- Enhanced enterprise endurance with .3 Drive Writes Per Day (DWPD)
- Sustained Read/Write IOPS up to 68K/20K
Product Features:
- Standard Endurance Technology (SET)
- Consistent I/O latency and high I/O throughput performance
- Enhanced power-loss protection and power failure protection
- Temperature sensor and monitoring
- Low power consumption
- Enhanced end-to-end data protection
- Innovative flash endurance and data integrity protection platform
Specialized for the following workloads:
- Web Servers
- Content Repositories
- Video on Demand (VoD)
- Media Streaming
- Analytics, NoSQL, and Data Warehousing
- Web-based Applications
- With a capacity of 480 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- With the high write speed of 440 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 500 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 3.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 480 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Endurance (TBW) | 275 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.3 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Maximum Read Transfer Rate | 500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 440 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 5.60 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 3.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

