Axiom DDR3 load-reduced dual in-line memory modules (LRDIMM) are capable of delivering up to a 35% increase in bandwidth when compared to standard DDR3 RDIMMs while reducing overall power consumption. Servers that support LRDIMMs allow users to populate more DIMMs per channel which leads to increased capacity and increased bandwidth. LRDIMMs use 1.35V compared to traditional 1.5V that standard DDR3 RDIMMs run, making them more energy efficient and further contributing to the reduction of power consumption in the data center environment.
DDR3 offers:
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the LRDIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR3L SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Workstation device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- LRDIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3L-10600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| Thickness | 167.3 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

