Axiom DDR3 load-reduced dual in-line memory modules (LRDIMM) are capable of delivering up to a 35% increase in bandwidth when compared to standard DDR3 RDIMMs while reducing overall power consumption. Servers that support LRDIMMs allow users to populate more DIMMs per channel which leads to increased capacity and increased bandwidth. LRDIMMs use 1.35V compared to traditional 1.5V that standard DDR3 RDIMMs run, making them more energy efficient and further contributing to the reduction of power consumption in the data center environment.
DDR3 offers:
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1866 MHz memory speed with CL13 latency will run them smoothly
- LRDIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 240-pin DDR3-1866/PC3L-14900 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL13 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- LRDIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3L-14900 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL13 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| Thickness | 167.3 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

